Zapewniamy Ci osobistego Doradcę Serwisowego reagującego na potrzeby

  • Finansowy "Anioł Stróż", doskonale zorientowany w Twojej sytuacji finansowej, sugerujący najtrafniejsze rozwiązania z zakresu finansów osobistych
  • Rzeczowe doradztwo w zakresie posiadanych produktów oraz pomoc w zakresie doboru nowych
  • Optymalna dywersyfikacja dotychczasowych portfeli oraz zwiększanie ich efektywności

Aktualności

Gwarancja wysokich zysków? KNF (i nie tylko) ostrzega!

2012-06-05

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, co jakiś czas można było zaobserwować reklamy firm, które oferując swoim Klientom relatywnie wysokie zyski (w porównaniu np. z lokatami bankowymi) oferowały równocześnie gwarancję ich osiągnięcia. Jednak w ostatnich latach, m.in. za sprawą następujących po sobie kryzysów finansowych liczba takich firm znacząco wzrosła. Mechanizm za każdym razem jest podobny – firma oferuje intratne inwestycje, gwarantując wysokie zyski, a jakakolwiek próba uzyskania informacji na temat specyfiki owych inwestycji kończy się stwierdzeniem, iż jest to tajemnica firmy.

Jednak mimo, że takie „okazje” już na pierwszy rzut oka dla większości wydają się, co najmniej podejrzane to jednak wciąż nie brakuje osób, gotowych „postawić wszystko na jedną kartę”. Problem jest na tyle poważny, że poza Komisją Nadzoru Finansowego zaczęły się nim interesować również media.

Przed działalnością tego typu firm przestrzegaliśmy naszych Klientów

już w grudniu 2010 roku wysyłając specjalny biuletyn poświęcony temu tematowi.

Amber Gold, Finroyal, Synergy Group, … - czyli kto da więcej?

Szczególnie głośno w ostatnim czasie zrobiło się wokół dwóch pierwszych spółek (trzecia już właściwie nie istnieje, a jej właściciel oczekuje na proces sądowy), a to za sprawą ich rosnącej popularności na rynku i coraz większej ekspansji, która widoczna jest już nawet w prasie oraz telewizji. I choć reklamy owych firm można znaleźć niemalże wszędzie to jednak na żadnej nie znajdziemy informacji, że obie spółki znajdują się na liście ostrzeżeń KNFu (szczegóły pod adresem: http://www.knf.gov.pl/o_nas/ostrzezenia_publiczne/index.html), a ich Prezesi w przeszłości byli już oskarżani o oszustwa finansowe na dużą skalę.

Wspomniane firmy kuszą wysokimi zyskami. Amber Gold oferuje nawet 16,5% zysku na lokacie w złoto, podczas gdy Puls Biznesu przytacza słowa rzecznika Mennicy Polskiej, który stwierdza – „nie możemy zapewnić klientom „gwarantowanych zysków” z „lokat” w złoto i z produktów opartych na złocie, ponieważ w żaden sposób nie da się ich zagwarantować, a w konsekwencji i wyegzekwować. Tego typu zapewnienia naszym zdaniem są nieprawdziwe

W innym artykule z kolei możemy przeczytać, że według dyrektora departamentu postępowań KNF „Nie ma wysokich zysków bez ryzyka. Trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jeśli ktoś oferuje kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent gwarantowanego zysku rocznie, czyli dużo więcej niż oprocentowanie lokat bankowych czy obligacji skarbowych, to powinien być to sygnał ostrzegawczy dla potencjalnych klientów” (źródło: Puls Biznesu).

Jak to się dzieje, że osoby z tzw. złą historią finansową zakładają firmy oferujące ponadprzeciętne zyski, a regulatorzy rynku (w tym przypadku Komisja Nadzoru Finansowego) są bezradni?

Tajemnica tkwi w profilu działalności spółki – wystarczy bowiem prowadzić tzw. działalność parabankową, aby Komisja Nadzoru Finansowego miała związane ręce. Pozostaje jeszcze Prokuratura, jednak w tym przypadku jakiekolwiek kroki mogą zostać podjęte dopiero w chwili zaistnienia przestępstwa, więc nawet podejrzenia o prowadzenie tzw. piramidy finansowej (a takie podejrzenia wobec firmy Finroyal padły w programie „Uwaga TVN” wyemitowanym 22 maja br.) nie mogą stanowić podstaw do wszczęcia postępowania.

Dlatego, też po raz kolejny Grupa Polskie Doradztwo Finansowe przestrzega swoich Klientów przed tego typu firmami. Nie wierzymy w obiecywane zyski oraz gwarancje ich wypłaty. Przedstawiciele tego typu firm (w tym m.in. firmy Finroyal) podejmowali w przeszłości starania o nawiązanie współpracy z naszą firmą, jednak wobec braku jakichkolwiek informacji na temat metod pomnażania kapitału w oferowanych produktach oraz ciągłego zasłaniania się tajemnicą firmy odmawialiśmy uznając, że priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo naszych Klientów.

zobacz wszystkie

Menu Działu

Newsletter

W celu otrzymywania najnowszych informacji o pozyskiwaniu kapitału, inwestycjach i oszczędzaniu oraz o ubezpiczeniach dopisz się do newslettera Grupy PDF.

POLSKIE DORADZTWO FINANSOWE 2011. Polityka prywatności.

Projektowanie stron: IntraCOM.pl